HIPERPOVEZAVA JE LAHKO CITAT

Sodišče Evropske unije je julija letos izdalo sodbo v zadevi Spiegel Online GmbH proti Volker Beck (C-516/17), v kateri je med drugim obravnavalo problem iskanja ravnotežja med svobodo izražanja oz. svobodo medijev ter avtorsko pravico.

Volker Beck, poslanec nemškega zveznega parlamenta, je avtor rokopisa o kaznivih dejanjih zoper spolno nedotakljivost mladoletnikov, ki je bil leta 1988 objavljen kot članek v nekem zborniku. Beck je bil zaradi svojih stališč močno kritiziran in je v letih po objavi članka v svoj zagovor zatrjeval, da je urednik navedenega zbornika neupravičeno posegel v vsebino rokopisa in spremenil njegov pomen kljub izrecnemu nasprotovanju gospoda Becka.

Beck se je od spornega članka uspel distancirati vse do svoje kandidature na parlamentarnih volitvah leta 2013, ko mu je bil rokopis ponovno predočen v zagovor. Tedaj se je odločil članek poslati različnim medijem in skušal s tem ponovno dokazati, da je bil rokopis pomensko spremenjen, ni pa privolil v javno objavo rokopisa v teh medijih. Za objavo je poskrbel sam tako, da je rokopis objavil na svoji spletni strani s pripisom, da se od članka distancira in da je bila vsebina rokopisa, objavljenega leta 1988, brez njegovega dovoljenja spremenjena.

V istem času je portal Spiegel Online objavil članek, v katerem je razkril, da rokopis sploh ni bil spremenjen v obsegu, kot je to trdil Beck, temveč se je originalno (in sporno) sporočilo rokopisa v resnici v celoti ohranilo. Svoje trditve je Spiegel Online podkrepil s hiperpovezavo, ki je omogočala prenos originalne različice rokopisa. Beck je zaradi objave navedene hiperpovezave tožil Spiegel Online in pred nemškim sodiščem uveljavljal kršitev avtorskih pravic (t.j. izključne pravice dajanja na voljo javnosti), Spiegel Online pa je temu oporekal na podlagi pravice svobode izražanja in svobode medijev, s katerima je skušal upravičiti objavo rokopisa (t.j. avtorskega dela) gospoda Becka brez njegovega dovoljenja. Nemško sodišče je na Sodišče EU naslovilo več predhodnih vprašanj v zvezi z razlago 5. člena t.i. InfoSoc direktive, na podlagi katerega se avtorska pravica lahko omeji za namene poročanja o aktualnih dogodkih ali v primeru citiranja avtorskih del z namenom njihove kritike ali ocene.

Sodišče se je med drugim opredelilo do vprašanja, ali je dovoljeno avtorsko pravico še dodatno omejiti kar neposredno na podlagi Listine EU o temeljnih pravicah, ki v 11. členu zagotavlja svobodo izražanja, svobodo obveščanja ter svobodo medijev. Sodišče je pri odločitvi izhajalo iz stališča, da je evropski zakonodajalec pri harmoniziranju izjem iz 5. člena direktive vse pravice iz 11. člena listine že ustrezno upošteval in da je zato pravično ravnovesje med obema vrstama pravic že vzpostavljeno. Sodišče je zato odločilo, da dodatno širjenje izjem iz 5. člena direktive neposredno na podlagi listine ni dovoljeno.

Sodišče je v sodbi tudi prvič zavzelo stališče, da je hiperpovezavo, ki jo je z namenom kritike objavil Spiegel Online in prek katere so uporabniki dostopali do spornega članka, možno šteti kot citat, in to kljub dejstvu, da je bila hiperpovezava objavljena samostojno in ni bila neposredno vključena v besedilo, kot je to običajno. Navedeno bi zato lahko pomenilo, da Spiegel Online ni kršil avtorskih pravic Volkerja Becka, saj citat kot ena od izjem iz 5. člena direktive omogoča prosto uporabo (sicer varovanih) avtorskih del.

Pripravila: Valentina Prete